Nastolatki to poszukiwacze. Nie inaczej jest z uczniami klasy 7a, którzy właśnie zakończyli realizację zadań nakreślonych przez autorów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wychowanie przez Czytanie. Z książką w świat wartości”. Po książkach też przecież można wędrować. Niestety, w głowach młodzieży pojawiają się różne myśli na ten temat. Nie zmienia to jednak faktu, że w utworach literackich wiele można odkryć lub znaleźć. 7a szukała wartości.
W ciągu ponad dwóch miesięcy na kilku godzinach z wychowawcą uczniowie śledzili losy bohaterów książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Opowiedziane tam historie okazały się bardzo poruszające. Duże wrażenie zrobiły na uczniach opowiadania „Szacun i gorzka czekolada” Barbary Kosmowskiej czy „Niebieska kredka” Katarzyny Ryrych. Te, ale i inne opowieści, prowokowały do wymiany zdań i ciekawych dyskusji. Wiele emocji wywołało w uczniach odgrywanie scenek związanych z treścią opowiadań. Niektórzy ujawnili przy tym swoje aktorskie i reżyserskie talenty.
Spotkania ze zbiorem „Gorzka czekolada…” siódmoklasiści zamknęli, redagując krótkie odpowiedzi na pytanie „Jaka wartość moralna jest dla mnie najważniejsza i dlaczego?” Oto kilka najciekawszych fragmentów:
„Najważniejszy jest optymizm. Optymiści przynoszą innym pozytywną energię i otoczeni są dużą grupą przyjaciół.”
„Pokojowość jest najważniejsza, bo gdzie jest wojna, tam nie ma ani miejsca, ani czasu na moralność.”
„Samodyscyplina jest niezbędna, aby być człowiekiem ogarniętym.”
„Najważniejsza wartość moralna to, jak dla mnie, uczciwość. Gdy jest się uczciwym, ludzie mają do nas zaufanie. Dzięki temu mamy więcej przyjaciół, a inni czują się przy nas bezpieczniej.”
„Przyjaźń. Na przyjaciołach zawsze można polegać. Prawdziwi przyjaciele zawsze cię wesprą w trudnych chwilach.”
„Wolność jest według mnie najważniejszą wartością moralną. Bez wolności nie zaznalibyśmy szczęścia. Każdy z nas chce być wolny. Jestem bardzo zadowolona z tego, że jestem wolna i nie chcę, żeby to się kiedyś zmieniło.”
„Trzeba być odpowiedzialnym za siebie i za innych, by nikomu nie działa się krzywda.”
„Największe dla mnie znaczenie ma sprawiedliwość. Lubię być sprawiedliwy.”
„Odwaga jest najważniejsza. Czasem niektórzy nękają młodszych, więc gdybyśmy się za nimi wstawili, pokazalibyśmy, że jesteśmy odważni.”
„Dzięki odpowiedzialności ludzie wypełniają swoje obowiązki, realizują życiowe cele. Odpowiedzialność jest potrzebna, żebyśmy byli porządnymi ludźmi.”
Wszystko wskazuje na to, że 7a nie rozstanie się szybko z „Gorzką czekoladą…”. Ta wędrówka będzie jeszcze trwała, bo pomaga zajrzeć w głąb siebie.
Dorota Lubiejewska, Lucyna Selerowska